6 червня в України відзначають День журналіста

Кожного року в Україні 6 червня святкують день журналіста. Це професійне свято усіх працівників засобів масової інформації України. Журналісти завжди у курсі всіх подій, вони креативні, активні та головне створюють для людей щось цікаве. Але ніхто ніколи замислюється, в яких ситуаціях вони перебувають задля вдалого матеріалу.

Цьогоріч ми вирішили поцікавитись, як поводитись спортивному журналісту в натовпі? Адже кожного дня він працює в різних місцях, де завжди велике скупчення людей. Поради ми запитали у Інни Лук’янець, кандидата психологічних наук та доцента.

  • Інно Володимирівно, взагалі, що таке натовп?

Якщо йде скупчення людей – це вже і є натовп. Кількість людей більше ста – це вже небезпечне скупчення людей. З точки зору психології дослідники зазначають, що в натовпі немає індивідуальної свідомості, вона втрачається. Людина впадає в транс гіпнозу та навіювання, це вже означає, що вона перебуває в натовпі.

  • Що від натовпу можна очікувати?

Від натовпу можна очікувати що завгодно. Зазвичай він є небезпечним, адже є колективна свідомість і нею керує ватажок, який веде усіх за собою. Людина себе в натовпі не контролює. Може впадати в стан афекту.

Ні позитивного, ні негативного. В натовпі можуть як радіти, так і руйнувати все.

  • Як застерегти журналістів під час масових спортивних заходів?

Журналіст повинен все-таки володіти знаннями з психології. Тоді він буде готовий, адже в будь-який момент може щось трапитись. Спортивний журналіст – це професія і так небезпечна, людина весь час перебуває на спортивних майданчиках,в  залах, на різних акціях. В жодному випадку не повинен перебувати в самому епіцентрі подій.  І найкраще під час таких спортивних подій перебувати не одному, а, наприклад, з оператором чи колегою. Під час спортивних акцій чи заходів  журналіст повинен бачити за собою людей. Особливо на трибунах. Коли назріває щось небезпечне відразу треба відійти на якусь дистанцію.

  • Як поводитись журналісту під час футбольних матчів, які в Черкасах проходять дуже часто?

Футбольні матчі взагалі небезпечні. На них завжди присутні  фанати і ми вже не одноразового чули, що під час таких заходів бувають жертви. Адже на спортивну арену зазвичай люди приходять в стані алкогольного сп’яніння. І це ускладнює всю ситуацію. І якщо вже журналіст прийшов на футбольний матч, то краще групуватись з іншими колегами. І обов`язково дивитись, де є аварійні виходи. От хто-хто, а журналіст це повинен знати. Також добре, коли диктор за декілька хвилин до кінця матчу оголошує, що журналістів просимо підійти до прес-холу. Адже в кінці поєдинку можуть спалахнути різні емоції і фанати можуть не контролювати себе.

  • Що при собі повинен мати спортивний журналіст під час знімання?

Коли журналіст йде на зйомки, він повинен усвідомлювати усі ризики і бути готовим. Не можу сказати, що коли йде натовп, щось може врятувати. Я би радила навпаки – бути зручно одягненими, не виділятись з усього натовпу. Не привертати увагу до камери, до фотоапарату. В жодному разі не мати підборів.

  • Як уберегтися журналісту, аби не стати жертвою натовпу?

Головне  туди не попадати і пам’ятати – жоден матеріал,   жоден сюжет не вартий  життя та здоров’я журналіста. Це в першу чергу треба розуміти.  Багато журналістів хочуть сенсацію і ні про що інше не думають в той час. І вони готові навіть собою пожертвувати. Інстинкт самозбереження має бути.  Сенсації швидко проходять, а можна інвалідом залишитись на все життя. Також повинна працювати така емоція, як страх. Коли ми боїмося,ми приходимо в тонус і думаємо, як себе врятувати. Страх як ліки, якщо його в міру – він врятує, а якщо забагато, то він вб`є.

  • Інно Володимирівно, що робити, якщо вже потрапив до натовпу?

Я би радила журналістам прислухатись до своїх інстинктів, якщо виділився адреналін, людина злякалася, то вона повинна на це звертати увагу. Коли журналіст вже попадав в цей натовп, максимально сховати фотоапарати, камеру, мікрофон. І в першу чергу не йти проти, а йти за натовпом.

Тому слід не лише спортивному журналісту, а й усім пам`ятати, що головне не сенсаційний і яскравий матеріал,  а ваше життя та здоров`я.

Матеріал підготувала Олена Нечитайло

Написати перший коментар

Залишити коментар